Obserwując rozwój projektu od samego początku, mogę śmiało powiedzieć: to duża rzecz i jeszcze wiele przed nami!
Od 10-ciu lat budujemy zaufanie naszego Klienta, dostarczając kompleksowe rozwiązanie technologicznie, które ma wpływ na zdrowie 1/3 populacji Niemiec! Przez ten czas staliśmy się ekspertami - zarówno w obszarze developmentu, relacji i rozumienia biznesu Klienta.
Grzesiek
Project Manager
Kontekst
Biznesowo
- Jesteśmy odpowiedzialni za rozwój i utrzymanie modułu SAP FS-CM u naszego Klienta, który dostarcza oprogramowanie dla ponad 10 kas chorych w Niemczech. Nasze rozwiązanie obsługuje dane aż 27 milionów ubezpieczonych.
- Rozwiązanie współtworzymy już od 10 lat. Teraz skupiamy się na jego unowocześnieniu, dostosowując system do zmieniającego się otoczenia biznesowego. Jest co robić, a Klient nam ufa.
- Wyobraźmy sobie taką sytuację: Ubezpieczony miał wypadek – na przykład złamał nogę lub uczestniczył w kolizji motocyklowej. Trafia do szpitala, gdzie udzielono mu pomocy. Teraz rozpoczyna się proces rozliczenia usług medycznych, który wygląda następująco:
- Świadczenie zdrowotne: Szpital zapewnia leczenie, badania oraz rehabilitację. Ktoś musi za te usługi zapłacić, i w tym przypadku jest to ubezpieczyciel, zgodnie z warunkami polisy ubezpieczonego.
- Rozliczenie usługi: Szpital przekazuje informacje o wykonanych świadczeniach do kasy chorych, która zbiera dane od wszystkich placówek medycznych. Następnie przesyła je do ubezpieczyciela osoby poszkodowanej.
- Rola SAP FS-CM (Claims): Moduł FS-CM automatycznie odbiera te dane i analizuje je pod kątem polisy oraz umów między ubezpieczycielem a kasą chorych, sprawdzając, jakie świadczenia są objęte ubezpieczeniem.
- Na podstawie analizy danych, system FS-CM pomaga ubezpieczycielowi zdecydować, ile należy zapłacić za dane świadczenie zdrowotne – może to być pełna kwota, część kwoty lub odmowa płatności.
- Proces rozliczenia jest zautomatyzowany, co znacznie przyspiesza obsługę i minimalizuje ryzyko błędów, eliminując konieczność ręcznego przeglądania każdego rozliczenia.
- Projekt jest ściśle powiązany z pozostałymi projektami, które tworzymy i utrzymujemy u Klienta - Business Partner, PKM czy FS-CD. Ich funkcjonalności tworzą spójny proces.
Technicznie
- Nasze zadania to nie tylko programowanie, ale również tworzenie koncepcji architektonicznej czy projektowanie interfejsów wymiany danych z innymi modułami SAP i systemami spoza rodziny SAP.
- Zmiany które wprowadzamy wynikają głównie ze specyficznych potrzeb kas chorych – np. integracja ich systemów z zewnętrznym oprogramowaniem lub związane z wymianą danych między kasami chorych a lekarzami, orzecznikami i szpitalami. Dane te są przesyłane maszynowo, z określonym formatem plików, lecz regularnie zmieniają się detale, jak np. rozszerzenia interfejsów.
- Przykładem jest ostatni Change Request związany z wprowadzeniem centralnego rejestru implantów w Niemczech, który wymagał dostosowania wymiany danych między kasą chorych a szpitalem.
- Pracujemy w standardzie FS-CM, który nie zawsze jest wystarczający - często mamy do czynienia z rozszerzeniami standardu poprzez konfigurację klienta i/lub Badi lub tworzymy zupełnie nowe funkcjonalności.
- Kładziemy nacisk na optymalizację wydajności tworzonego oprogramowania. System, który tworzymy przetwarza masowo ogromne ilości danych – tutaj wszystko musi działać jak w zegarku.
- Projekujemy serwisy OData , które umożliwiają komunikację z innymi systemami.
- W celu bieżącej kontroli jakości kodu, wykorzystujemy UnitTests czy TDD.
- Podejmujemy się wyzwań, np. stworzyliśmy aplikację, która w oparciu o dane z serwera map generuje optymalną trasę dowozu kilku pacjentów na zabiegi ambulatoryjne.
Technologie i narzędzia
- ABAP OO
- BDT
- BRF
- BRF+
- Services OData
- CDS Views
Organizacja pracy
To jest Agile!
Planowanie
Estymacja
Standup
Demo
Retro
Na czym się skupiamy?
50% rozwój
40% utrzymanie
10% spotkania
Zespół
3
Zespoły
3
Projekt Managerów
30
Programistów ABAP
30
Konsultantów Biznesowych
10
Testerów
8
Architektów
Wartość dla kandydata
To przed nami i może Tobą?
- Zmiany w prawie ubezpieczeniowym wymagają ciągłej adaptacji istniejących rozwiązań i projektowania nowych.
- Wyzwaniem, jest ujednolicenie systemów pod kątem wymiany danych oraz komunikacji pomiędzy poszczególnymi modułami w systemie. Naszym celem jest spoglądanie na procesy u klienta end-to-end.
- Ilość przetwarzanych danych... może Cię zaskoczyć (miliony rekordów!). Na bieżąco poszukujemy nowych możliwości optymalizacji.
Tego się uczymy. Rozwiniesz kompetencje z nami?
- Tworzymy projekt w oparciu o najlepsze praktyki rynkowe. Nasz styl programowania jest zgodny z TDD. Dołączając do projektu poczujesz, jak to jest pracować jakościowo.
- Współpracujemy z Klientem od ponad 10-ciu lat – to wymaga elastyczności, zrozumienia procesów i podążania za zmianami. Pracując z nami, nauczysz się całościowego spojrzenia na proces.
- Nie jesteśmy tylko developerami, ale też konsultantami. Odważnie przedstawiamy swoje opinie. Analizujemy problemy, komunikujemy i adresujemy rozwiązania.
- Tu wszystko jest po niemiecku: dokumentacja, spotkania, system. Mamy szansę nabierać biegłości językowej.
Więcej o projekcie
Liczby, które mają znaczenie
27 000 000
osób ubezpieczonych
32%
populacji Niemiec
10 lat
w projekcie
100%
język niemiecki
Efekt końcowy
No items found.
Dołącz do projektu!
No items found.
Robimy różnicę
O efektach niech opowiedzą klienci!
Convista (wcześniej Axxiome Health) jest naszym długoletnim partnerem w zakresie rozwoju systemu oscare®. W szczególności w systemie SAP – modułach: SAP-BP, SAP-CRM, Hybris, SAP FSCM, SAP FSCD, zarządzaniem polisami ubezpieczonych oraz zarządzaniem dokumentami i procesami archiwizacji. Doświadczenie, jakość, metodyczne podejście agile Convista, szczególnie w nearshore software development, stosujemy z sukcesem przez niemal 20 lat. Partnerstwo oraz pełne zaufanie to fundamenty naszych wspólnych projektów i sukcesów w sektorze ochrony zdrowia.
Michael Günther
Z-Ca Prezesa ds. Software Development, AOK Systems